Eski Bayramlar

Nerde o eski bayramlar dediğinizi duyar gibiyim!

Çok haklısınız.

Birkaç gün sonra bayram ve benim bayramda giyebileceğim yeni kıyafetlere ihtiyacım var. Onları bir gün önceden ütüleyip yatağımın üzerine koymam ve bayrama hazır olmam gerekiyor.

Sabah uyandığımızda annem, babam, kardeşim ve daha kim varsa hep beraber güzel bir kahvaltıyla güne başlarız.

Belki şeker toplamaya giderim, belki de büyüklerim 5-10 TL verirse kumbarama koyarım. Topladığım paralarla o çok istediğim ateriyi alabilirim.

Misafirliğe gittiğimde bana öğretildiği gibi, o kalabalıkta sırasıyla oturmuş bir sürü teyze ve amcalarımın ellerinden öperim.

Akrabalarımın yanına gideceksem ve bir de yaşıtlarım varsa çok mutlu olurum. Onlarla oynayabileceğim oyuncak bir bebek ya da ayıcık alırım yanıma..

Bayram olduğu için mutlaka büyüklerimi ararım, bayramını kutlarım. Dedemin, babaannemin ya da anneannemin yanına giderim. Duasını alırım ve onları sevindiririm.

Bayram tatili vardır ve ben nereye istersem götürürler. Gittiğim yerde dışarıya çıkıp oynarım, koşarım, dizimi yaralarım ama ağlamam, strese girmem. Ne olacak alt tarafı pantolonun yırtıldı ve biraz dizin yaralandı. Bilirsin ki geçecek!

İncindiğini hissettiğin bir arkadaşın varsa mutlaka yüzüne güler ve bir şey olmamış gibi onunla vakit geçirmeye devam edersin. Küslük nedir bilemezsin. Özellikle de bayramda küsler barışır değil mi?

Peki şimdi ne değişti?

Aslında hiç bir şey değişmedi. Sadece biz büyüdük!

Karşımızdakinin niyetini daha iyi görebildiğimiz için küslüklerin son bulması eskisi kadar kolay değil. Büyüdük ve para kazanmamız gerekiyor. Misafirliklere gidip büyüklerimizin ellerini öpmeye vaktimiz yok ya da farklı önceliklerimiz var.

Bizi mutlu eden 5-10 TL yerine daha çok paraya ihtiyacımız var. Çalışıp, yorulduğumuz için tatile ihtiyacımız var.

Aslında tercihlerimiz ve önceliklerimiz değişti!

Biz değiştik!

Yine de ailemiz yanımızda olduğu için, sevdiklerimize bir telefon kadar uzakta olduğumuz için, bayramlaşmayı hala yapabileceğimiz için şanslıyız.

İyi Bayramlar. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s