Hakkımda

Merak ediyor musunuz? O halde başlıyorum..

1990 doğumlu tipik, fazlasıyla detaycı başak burcu kadınıyım. Öyle ki bu detaycılık beni bazen fazlasıyla yoruyor. İşin içinde benim olduğum, benim yaptığım her şeyi gereğinden fazla düşünür ve takip ederim. Çünkü yaptığınızdan çok emin olduğunuz, hatasız gördüğünüz her ne ise tekrar gözden geçirdiğinizde aslında pürüzsüz olmadığını, aksine bunu nasıl yaptım dediğin bir değil birkaç hata görebilirsin. Bir işin içinde ben varsam hataya yer olmamalı ve hakkıyla yapmalıyım! Bu yüzden kendi arkamı kendim kollarım. Bu da bana +1 puan kazandırır.

Nasıl mı?

Herkes içinde bulunduğu her neyse doğru yaptığından ya da ona göre doğru olduğundan çok emindir. Hele bir de yaptığı ne ise yapmaya alışmış ve sıradanlaşmasına farkında olmadan sebep olmuştur. Onun için o durum basitleşmiş ve artık gözü kapalı yapabildiğine inanmıştır. Bir bakıma doğru ancak dönüp yaptığına yeniden baksa aslında o kadar da kusursuz olmadığını görecek. Yani bilinmez ki ne biz ne yaptıklarımız dört dörtlük değiliz. Eleştiri değil midir görmediğimiz şeylerin farkına varmamıza neden olan şeyler.. Aslında biraz detaycı olup özeleştiri yapabilsek hatalarımızı görebiliriz. Özeleştiri=Detaycılık!! Kimse kusursuz değildir! 😉 Öyle değil mi?

İşin özü içinde bulunduğum her şeyin öncelikle ne olduğu, ne anlama geldiği, nasıl yapıldığı, nasıl ilerleneceği… gibi detaylara bakmadan o işi ezbere asla yapamam.. Bence o işi doğru yapabilmen için bu bir kazanç, değil mi? Bence bir düşünün!

Bu detaycı özelliğim beni yormuyor mu? Hem de çook.. Çünkü doğru yapabilme düşüncesiyle nerde olursam olayım kafam hep oradadır. Bu da tabi sanki bir sürü işin varmış düşüncesine kapılmana neden oluyor.. Ayrıntılara takılmak istemesem de ne yazık ki relaks olamamak da benim elimde değil.. Aramızda kalsın o rahat, anlık yaşayan, arkasına bakmayan kişilere hayranlıkla bakıyorum.. 🙂

Belki de yazmayı bu detaycı özelliğimle kazanmış bile olabilirim. Yaşarken gözlemlediğim her şeyi konuşarak değil, yazarak kağıda dökme yeteneğine sahibim. Boş bir sayfa varsa önümde, hayatla ilgili tüm ayrıntılar ben de önem taşıyor ve bunlardan bir kesiti hemen dökebilirim. Dedim ya relaks bir kişiliğe sahip değilim ve derinden her şeyi yaşıyorum. Bu da konuşarak anlatamayacağım birçok şeyi yazarak ifade etmemi sağlıyor. Herkes güler, eğlenir benim gibi.. Ama bazılarımız derinden güler ya da ağlar.. benim gibi.. O derinlik aynı zamanda yazacağın çok şey olduğunu gösterir.. Ben de bu yüzden deftere değil, buraya yazmaya karar verdim. Benim için güzel bir hatıra olacak, inanıyorum.

Kitaplar?

Benden bir parça.. Her kitabın bence bir ruhu var. Her sayfada ayrı bir heyecan, ayrı bir hikaye var.. Bu yüzden boş kalıp o yabancı dizilere sarmadıysam, beni kitap okurken bulursunuz. 🙂 Herkes böyle düşünmeyebilir ya da sıkıcı gelebilir.. Eminim herhangi bir kitabı eline alıp ilk 10 sayfasında sıkılıp bırakmazsan devamı gelecek.. Roman ya da kişisel gelişim kitapları hiç fark etmez yaşamın içinden oluşan hikayelerden üretilmedi mi? Belki de yazı yazmayı sevmem kitap okumamla da bağlantılı olabilir, kim bilir? İkinci el kitap hiç almadım ama yine de biliriz. Hani o kullanılmış kitapların arasında küçük alınmış notlar, altılı çizilmiş cümleler.. neden vardır? Okuduğumuz tür fark etmeksizin bir yerinde kendimizi buluruz. İşte ben de kendimi buluyorum.. Bazen de kendimi dinlendiriyorum…

Neden mi?

Kafa yorgunluğuma, sorunlarımdan uzaklaşmama, başka hayatlarda kendimi bulmama, yolumu çizmeme neden oluyor.. Emin ol denediğinde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksın.. 🙂 Henüz bir kütüphanem yok ama şartların uygun olması durumunda evimin bir odasını kesinlikle kitaplarımla dolduracağım.. Bu da benim en küçük hayallerimden sadece biri.. 🙂 Herkesin özel bir alana ihtiyacı vardır. Benim alanım kitapların arası buna eminim..

Paylaşımlarımda herhangi bir tanıtım ya da hobi edindiğim önerilerde bulunmuyorum. Sadece sizin de kendinizi bulacağı, yaşamla ilgili kendini sorgulamana neden olacak yazılar yazıyorum.. Üzerinde beni düşündüren yazma ihtiyacı duyduğum, en önemlisi içimi kağıda değil, bloğuma dökeceğim bir alan hazırladım. Sizin de varsa düşündükleriniz paylaşın, yazılarımda o noktalara dokunayım.. 😉 Benim de oraya odaklanmama neden olur.

Herkesin fikir yapısı farklıdır ama önümüze çıkan yollar hep aynıdır.. Unutmayın! 🙂